klimatizace Klimasplit Klimasplit s.r.o., Bořivojova 878/35, 130 00 Praha 3, Provozovna: Dělnická 395, 50601, Jičín, tel.: +420 725 517 189, e-mail: info@klimasplit.cz
Otevřít menu
klimatizace Jičín
 
Home  >  Aktuality  >  Klimatizace: Co o ní (ne-)víte?

Klimatizace: Co o ní (ne-)víte?

Klimatizace stále ještě představuje pro většinu lidí jakýsi nadstandard. Přestože na dovolených, v hotelích, v obchodech nebo v kancelářích řízené chlazení vzduchu bez pardonu vyžadujeme, klimatizací v soukromých domácnostech je stále jako šafránu. Klima ale zase není takovým nováčkem, jak by se mohlo zdát.

V USA se začala používat již počátkem 20. století a první zařízení tohoto druhu se v Československu objevilo už v roce 1932. Sériový rozkvět privátních klimatizací začal až ruku v ruce s tepelnými čerpadly, která jsou založena na stejném principu. Klimatizaci tvoří kompresor, výparník a kondenzátor. Klimatizační jednotka odebírá zvenku vzduch, mění jeho teplotu i vlhkost a následně ho pomocí ventilátorů fouká do interiérů. Pracuje na stejném principu jako chladící zařízení, a to na principu výměny a přesunu energií.

Technologie postupu

Prakticky vzato, pokud chceme místnost ochladit, odčerpáváme z ní teplo. Proces začíná v kompresoru venkovní jednotky, kde se stlačují studené páry chladiva. Chladivo je pod tlakem přivedeno do výměníku tepla, který je ochlazován venkovním vzduchem z ventilátoru. Dochází ke kondenzaci a chladivo zkapalní. Potrubím se kapalné chladivo přivede do vnitřní jednotky, která upraví tlak. Ve výparníku se chladivo odpařuje a odchází v plynném stavu. Celý proces se neustále opakuje.

Pro lepší kvalitu života

Bylo by mylné plést si klimatizaci se vzduchotechnikou. Klimatizace vzduch nevyměňuje. Systém ho pouze ochladí a zbaví vlhkosti. Moderní jednotky vzduch filtrují od prachu a jedovatých látek, užívání klimatizace je tak zdraví prospěšné a ocení to zejména astmatici a alergici. Vzduch o stále stejné teplotě, vlhkosti a čistotě je pro ně velmi důležitý a výrazně jim zlepšuje kvalitu života.

Pokud se princip klimatizace obrátí, vznikne tepelné čerpadlo, které interiér nechladí, ale naopak vytápí.

Co všechno umí klimatizace?

Klimatizace je jedním z významných technologických pokroků 20. století. Zrekapitulujme si, co všechno dokáže:

  • klimatizace ochlazuje vzduch
  • klimatizace ohřívá vzduch
  • klimatizace vzduch čistí a osvěžuje
  • klimatizace ionizuje vzduch
  • klimatizace odvětrává a odvlhčuje
  • klimatizace šetří náklady i energie
nahoru